Očkování je nejefektivnější způsob, jak bojovat s onemocněním COVID-19.

AstraZeneca je očkovací látka proti onemocnění COVID-19 od britsko-švédské farmaceutické společnosti. Dne 29.1.2021 byla registrována Evropskou komisí, díky čemuž mohla být uvedena na evropský trh.

Tato očkovací látka je založená na tzv. vektorové technologii, což znamená, že se očkovací látka skládá z jiného zcela neškodného viru ( tzv. adenovirus ). Adenovirus je nositelem ( tzv. vektorem ) informace pro imunitní systém, jak bojovat s koronavirem. Dle informací MZ očkování nedokáže vyvolat onemocnění COVID-19, jelikož očkovací látka neobsahuje živý koronavirus. Adenovirus obsažený v očkovací látce je upraven takovým způsobem, že se v těle nedokáže množit a nevyvolává onemocnění.

Očkovací látka AstraZeneca je určena pro všechny osoby ve věku 18 let a starší.

Aby bylo očkování co nejúčinnější, je potřeba podat dvě dávky v doporučeném rozmezí 90 dnů. Požadovaná ochrana nastupuje jeden až dva týdny po druhé dávce. Očkování se aplikuje do svalu v oblasti ramene. Po ukončeném očkování obdrží očkovaná osoba certifikát o očkování.

Po očkování proti onemocnění COVID-19 se mohou vyskytnout nežádoucí reakce jako po jakémkoliv jiném očkování. Mezi nejčastější reakce po očkování patří bolest, zarudnutí či otok v místě aplikace očkování. Běžná je také únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice nebo teplota. Riziko spojené s nežádoucími reakcemi po očkování je nesrovnatelně nižší než riziko komplikací a dlouhodobých následků spojených s proděláním onemocnění COVID-19.

Snahou je, aby se omezilo šíření tohoto onemocnění mezi lidmi, snížil se počet závažných případů a současně se ochránil český zdravotnický systém. Proto je třeba naočkovat co nejvyšší počet obyvatel ČR. Očkování je cestou, jak se vrátit k běžnému životu.